Některé církevní řády otevřely nebezpečné stavidlo, které může zejména v pohraničních oblastech ohrozit právní jistotu majetkový vztahů. Řády svými žalobami napadají vlastníky pozemků, které vlastníci v dobré víře koupili a z pohledu občanského zákoníku i vydrželi. Navíc se soudní cestou domáhají majetku, který byl konfiskovaný před rokem 1948 (ten podle zákona o církevních restitucích církvím nepatří). Neštítí se podávat žaloby na neoprávněné osoby, které s církevními restitucemi nemají nic společného - podle zákona vydává majetek církvím jenom stát, a nikdo jiný (za nevydatelný majetek dostávají církve miliardové náhrady).
V účinnost těchto žalob jsem moc nevěřil. Moji víru zviklalo až rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové, kterým došlo k vydání majetku konfiskovaného na základě Benešova dekretu v roce 1946 benediktinům (článek zveřejněný na serveru iHned dne 18. 3. 2016). Takové rozhodnutí považuji za nebezpečný precedent, který může otevřít stavidla nových majetkových křivd. V dnešní době zatím bývalý Řád německých rytířů podal několik žalob na určení vlastnictví u Okresního soudu v Bruntále.
Svoje žaloby postavil na tom, že jejich majetek nebyl konfiskovaný na základě Benešova dekretu, protože jim nebylo v roce 1946 doručeno rozhodnutí o konfiskaci. Z jejich pohledu nikdy nepřestali být vlastníci. Zatím žalují jenom větší “ryby”, jako je Moravskoslezský kraj a obce, ale s úspěchem u soudu se může jejich apetit zvýšit. Je potřeba si uvědomit jednu zásadní věc. Nikdo nepředpokládal, že se bude vydávat majetek konfiskovaný před rokem 1948. Proto si takové pozemky koupily fyzické a právnické osoby do svého vlastnictví.
Dnes na těchto pozemcích mají lidé postavené domy nebo založené zahrádky. Právnické osoby si je koupily za účelem zemědělského hospodaření, nebo mají na nich postavené své provozovny. Všichni tito lidé mohou být žalováni za to, že si v dobré víře koupili pozemky. Nechci domyslet chvíle, kdy se to opravdu stane masově, protože těchto lidí není málo.
Možná tento článek zaujme nějakého zákonodárce, který k této problematice obrátí svoji pozornost. Pokud jsou zákony nastavené tak, že na jejich základě soud rozhodne o vydání majetku konfiskovaného na základě Benešova dekretu, tak tyto zákony nemohou být v pořádku a určitě si zaslouží úpravu.