Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun. To je o deset miliard méně, než původně plánovalo ministerstvo financí.
Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. S deficitem 40 miliard korun úřad počítá i v letech 2020 a 2021. Schodek rozpočtu podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) představuje 0,7 procenta hrubého domácího produktu. Schillerová uvedla, že návrh rozpočtu na příští rok je »maximum možného«.
Výdaje na důchody se v návrhu zvyšují kvůli schválené valorizaci o 37,8 miliardy korun. Na školství putuje navíc 28,6 miliardy korun a na dopravní infrastrukturu téměř o 11 miliard více. Kapitálové výdaje z národních zdrojů, tedy investice vlády, by měly podle ministerstva stoupnout o 21 miliard korun na 79,6 miliardy korun. Výdaje Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na příští rok by měly stoupnout meziročně zhruba o čtvrtinu na 2,73 miliardy korun.
Návrh rozpočtu obsahuje také rušení neobsazených míst na ministerstvech, na které úřady dostávají peníze. Ministerstvo financí navrhlo zrušit zhruba 1300 míst, což by mělo přinést úsporu kolem 3,4 miliardy korun.
KSČM počátkem prázdnin podpořila vznik druhé Babišovy vlády při hlasování o důvěře. Poslankyně KSČM a předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá nicméně řekla, že to neznamená automatickou podporu schválenému rozpočtu. »Nepodepsali jsme nikomu žádný bianko šek,« upozornila Vostrá. Poté, co návrh rozpočtu vláda předloží do Sněmovny, ho komunisté chtějí podle Vostré nejdříve podrobně prostudovat a teprve na základě toho se pak rozhodnout. »Nicméně, již v tuto chvíli mohu říci, že je tam pro nás to důležité, tedy posílení rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí, tedy prostředky na růst důchodů a posílení rozpočtu ministerstva školství umožňující růst platů učitelů. I nárůst investic o 21 miliard je pro nás dobrým signálem,« uvedla Vostrá.
Vostrá dodala, že schodek 40 miliard není z ekonomického hlediska optimální. Míní ale, že není ani tak důležitá existence či neexistence schodku, jako spíše použití eventuálních schodkových peněz. »Pokud půjdou do investic, dává nám to smysl. Takové prostředky se vrátí,« řekla Vostrá. KSČM by nicméně byla ráda, kdyby vláda dlouhodobě směřovala k vyrovnanému rozpočtu, dodala Vostrá.
Více na halonoviny.cz - http://www.halonoviny.cz/articles/view/48442649