Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker pro Le Monde řekl, že považuje za skandální, že některé země EU včetně ČR naprosto odmítají přijímat migranty, a to dokonce i děti bez doprovodu. Dle něj jsou nepřijatelné „zhoubné promluvy o tom, že Evropa čelí muslimské invazi“. Zemím Visegrádu by dle něj prospělo přijmout uprchlické děti bez doprovodu a ostatní země EU by pro ně měly větší pochopení. Byl by to dle něj alespoň elementární projev solidarity. Co si o tom myslíte, ptají se Parlamentní listy?
Kateřina Konečná, europoslankyně za KSČM a místopředsedkyně ÚV KSČM
Slova Junckera ukazují, že akce Michaely Šojdrové a neziskovek s přijetím 50 mladistvých bez doprovodu měla sloužit především k očernění České republiky jako nesolidární země. Rozehraná mediální hra, kde sice nebylo jasné, o jaké mladistvé by mělo jít, splnila svůj účel. Cynismus některých evropských politiků, kteří si berou jako rukojmí děti, je neskutečná. Každý klacek na středoevropské země se hodí. Jen by mě zajímalo, zda Michaela Šojdrová si byla vědoma této hry nebo nalítla neziskovkám.
Leo Luzar, místopředseda poslaneckého klubu KSČM
Pokud něco likviduje Evropskou solidaritu, tak takoví "dobroserové" jako pan Juncker. Nejdříve někteří členové NATO rozpoutali válku v Sýrii, podporovali kmenové masakry v Libyi, mlčí ve válce v Jemenu, protože se boji Saúdské Arábie a lezou do análu USA. To je ta jejich solidarita se zájmy globálního kapitálu, děkuji NE. Pokud nepůjdou před mezinárodní soud představitelé těchto zločinů, nemůžou chtít nic po těch, kteří to nezpůsobili a mají oprávněně obavy z budoucna.
Zdeněk Ondráček, poslanec KSČM
Vyjádření předsedy Evropské komise J. C. Junckera jsem již dnes ráno sdílel na svém Fb profilu. Ihned se tam otevřela poměrně široká diskuse. Já osobně se ztotožňuji s tím, že tohoto euroopilce nemá cenu komentovat. On svými výplody jen dokazuje, jak vzdálená je nám politika Eurosajuzu. Odsoudil jsem populismus europoslankyně Šojdrové i zneužití projednávání globálních paktů o bezpečné, řízené a pravidelné migraci a o uprchlících, a naopak podpořil postoj předsedy vlády Andreje Babiše, který selektivní přijímání tzv. dětských sirotků, odmítá a upřednostňuje případnou pomoc přímo v Sýrii či jiných místech konfliktu. Věřím, že v dohledné době bude naše vláda schopna zrealizovat projekt, který pomoc dětem v Sýrii opravdu poskytne. Upřednostňuji totiž skutečnou pomoc před politickým pindáním. A na závěr ještě poznámka. Pomoc by nutně potřebovaly i děti na Donbasu. Ty u nás však nikoho nezajímají.