Problémové dítě může do diagnostického ústavu poslat jen soud. Šest desítek poslanců to chce změnit a umožnit rodičům aby mohli dát dítě do „polepšovny“ na jejich žádost za měsíční poplatek 5 300 korun. Je to řešení pro nezvladatelné děti? O tom na Seznamzpravy.cz diskutovaly poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová a a předsedkyně Národního institutu pro děti a rodinu Terezie Pemové.
Návrh zákona podepsali poslanci napříč politickými stranami, stojí za ním především lidovecký zákonodárce Jiří Mihola. Podmínkou pro umístění dětí do diagnostického ústavu by bylo absolvování nejméně dvou konzultací problémového chování. Částka 5 300 korun by zahrnovala měsíční poplatky za ubytování, stravu i kapesné dítěte.
Podobná praxe v Česku existovala do roku 2017, od kdy zákonodárci tuto možnost zrušili. „Od té doby se zvedla poptávka po zavedení dobrovolných pobytů (v diagnostických ústavech). Náš návrh by pomohl rodinám i samotným dětem, které mají dlouhodobě problémy se svým chováním. Jsou to hlavně nezvladatelné děti, které jsou agresivní, nedodržují žádná pravidla a jsou nebezpečné i svému okolí a nejde je zvládat ani v systému středisek výchovné péče. Dobrovolné pobyty v diagnostickém ústavu by byly možností pomoci rodině, aby tu situaci řešila a dítě nemuselo být následně umístěno do systému ústavní výchovy," řekl mj. Hana Aulická Jírovcová.
Více na Seznamzpravy.cz - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/polepsovna-za-pet-tisic-mesicne-vycho...