Miloslava Vostrá: Všechny návrhy KSČM by mohla Sněmovna schválit

30. 11. 2019

Poslanci ve středečním druhém čtení státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny v celkovém objemu asi 177 miliard korun. Je to zhruba 11 procent celkových výdajů rozpočtu. Loni při této příležitosti předložili na devět desítek pozměňovacích návrhů v celkovém objemu přes 130 miliard korun.

Jak byste charakterizovala pozměňovací návrhy, které podali poslanci ve více než šestihodinovém maratónu druhého čtení?

Pozměňovací návrhy bychom mohli rozdělit do několika skupin. Je tam řada návrhů od různých předkladatelů, které se týkají oblasti školství. A to od navýšení platů učitelů až po jiné náklady v této oblasti. Druhá skupina pozměňovacích návrhů také od různých předkladatelů se týká kulturních památek. Třetí nejrozšířenější skupinou je navyšování prostředků na sociální služby. Tato tři témata se většinově promítají v poslaneckých změnách z řad opozice. Z navýšení platů učitelů se stalo velké politikum. Podle mě to učitelé ani takto zpolitizovat nechtěli. Jiné návrhy jsou v onom komplexu jen sporadicky, v naprosté menšině.

A které požadavky z toho obrovského množství mají šanci ve třetím čtení příští týden projít?

Tady bude platit to, co už zaznělo i mediálně, tzn., že to budou pozměňovací návrhy, které nejdou proti struktuře státního rozpočtu. Pak ty, které zazněly od představitelů, jejichž strany podpoří státní rozpočet, což má svoji logiku. A mohou v hlasování projít i takové návrhy, na které bude možné dané prostředky skutečně použít, aniž to ohrozí jiné kapitoly. Uvidíme, kolik takových skutečně je, k řadě pozměňovacích návrhů, které se už objevily v elektronickém systému Sněmovny, se poslanci nakonec nepřihlásili. Musíme to zkontrolovat.

Podle mě určitě v konečném hlasování získají podporu věci, týkající se sociálních služeb. KSČM už v rozpočtovém výboru prošel návrh kolegyně Hany Aulické Jírovcové na navýšení prostředků o 600 milionů korun, navíc já jsem nyní přišla ještě s navýšením o 160 milionů. Pavel Kováčik požaduje přesun 300 mil. Kč na nákup vlastnických práv ke kanalizacím a vodovodům. Miroslav Grebeníček chce přidat 50 mil. Kč na činnost Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Já také navrhuji převod 15 mil. Kč na digitalizaci fotoarchivu ČTK. Zdeněk Ondráček žádá přesun 120 milionů korun v rámci ministerstva vnitra ve prospěch výcviku a ochrany policistů. Všechny pozměňovací návrhy předložené poslanci KSČM, jsou prokonzultované s vládou, takže předpokládám, že by měly projít.

Ještě jednáme o dvou malých návrzích, které navrhnu našemu klubu podpořit, a to Romana Onderky z ČSSD na přesun 60 mil. Kč na ochranu práv dítěte. Dále jde o návrh Marka Nováka z ANO na přesun v kapitole ministerstva vnitra 20,36 mil. Kč na programy prevence kriminality. Když to shrnu, tipuji, že budou schváleny přesuny v rámci druhého čtení, které se budou pohybovat kolem 600–700 milionů. A když to přičtu k pozměňovacím návrhům rozpočtového výboru, který schválil přesuny ve výši 1,3 miliardy korun, tak podle mě půjde celkem o přesuny do dvou miliard korun, které s největší pravděpodobností by měly projít Sněmovnou.

Platí termín, že k závěrečnému hlasování ve třetím čtení se poslanci sejdou ve středu 4. prosince?

Termín platí, Sněmovna schválila harmonogram projednávání státního rozpočtu, podle kterého by třetí čtení mělo být příští středu. Ale ještě se dolaďuje čas, bývá pravidlem, že se začíná v devět hodin, protože projednávání je většinou dlouhé. Ministryně financí má ovšem ve stejný den i čas jednat v Senátu o daňovém balíčku, je tedy otázka, zda začneme v devět. Spíš to bude až odpoledne. Očekávám tedy dlouhé večerní jednání. Ve středu v podvečer bylo 158 pozměňovacích návrhů, některé se opakují atd., k hlasování jich však bude podle mě nakonec stejně víc než stovka. Ale termín 4. prosince pořád platí.

Autor: 
Marie KUDRNOVSKÁ
Zdroj: 
Haló noviny