Strážníci získají nárok na odchodné. Jsem rád, že bezpečnostní výbor doporučil náš návrh, řekl Ondráček

21. 2. 2020

Obecní strážníci se už zřejmě mohou těšit na odchodné. Sněmovní bezpečnostní výbor dal tomuto požadavku jednoznačně zelenou. Proti se nezvedla jediná ruka bez ohledu na politickou příslušnost. Dá se tedy předpokládat, že obdobně se zachová i celá Sněmovna.

Hlasovat o tom budou poslanci zřejmě na březnové schůzi v poslanecké novele, která mj. zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků. Předloha, jejímž spoluautorem je místopředseda výboru a poslanec KSČM Zdeněk Ondráček také zpřísňuje podmínky bezúhonnosti obecních policistů a přidává podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů by podle pozměňovacího návrhu Zdeňka Ondráčka, Jiřího Maška (ANO) a Jana Bartoška (KDU-ČSL) měli nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splňují i další zákonné podmínky. Základní odchodné by činilo jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu.

»Vyjádřili jsme se k pozměňovacím návrhům, které zazněly při druhém čtení na plénu Sněmovny. Pro mě je důležité, že výbor jednomyslně přítomnými poslanci doporučil požadavek nás tří poslanců, který se týká odchodného pro strážníky. Budou tak mít ošetřeno zákonem to, co už u některých městských policistů funguje v rámci kolektivních smluv. To je pro mě velmi důležité, a v této novele je to asi to nejdůležitější, co se jich bude týkat,« řekl Ondráček. Dodal, že po 30 letech služby už je to docela hodně peněz, ale kdo těch 30 let u tak náročné a vyčerpávající práce vydrží?

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM