„Zástupci této opozice neudělali nic, a kde mohli, ještě škodili. Sami by mohli říci, čí vlády zrušily potřebné krizové plány jako nadbytečné, kdo zrušil civilní obranu a proč? Proč není policie schopna zabezpečit kontroly na všech hraničních přechodech, ale jen na těch vybraných?“ ptá se poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Ostře se vyjádřil i k EU. „Koronavirová krize bez závoje ukázala, že EU je jen byrokratický moloch na hliněných nohách, který řídí nikým nevolení šílenci schopní jeho totální sebelikvidace. Česká republika, ale i další tzv. postsocialistické země se pro zakládající státy EU staly jen levnou pracovní silou a odbytištěm pro přebytkové nebo druhojakostní zboží,“ myslí si.
Připomněli jsme si 75 let od konce války v podivných diskusích, například kdo osvobodil Prahu. Jak jste je sledoval? Opravdu se Praha osvobodila sama? A co Rudá armáda?
Nezáleží, jak tu kterou diskusi subjektivně hodnotíme, ale kdo ji inicioval a s jakým úmyslem. Zde nemohu pozbýt přesvědčení, že je to s cílem bagatelizovat podíl Rudé armády na osvobození Československa. Vzhledem k všeobecné znalosti národní hrdosti Ruska právě na tuto část historie muselo být oněm lidem zřejmé, že to vyvolá přinejmenším onu prapodivnou diskusi a odpor Ruské federace vůči bagatelizování či spíše již přepisování historických událostí, které se přímo dotýkají takřka každé ruské rodiny.
Nejsem historik, a tak nechci zkoumat úlohu toho či onoho při osvobození Prahy, ale s jistotou vím, že Praha není celá Česká republika. Po zhlédnutí odtajněných map postupu Rudé armády i s malou znalostí vojenské taktiky však vím, že o Prahu se nebojovalo přímo v ulicích Prahy, ale severovýchodně od ní. Kdyby se boje odehrály přímo ve městě, tak by Praha na konci války vypadala jako Varšava nebo Berlín. A to víme, že nevypadala. Kdyby nám ji nevybombardovali američtí spojenci, tak mohly stát i ty domy na nábřeží Vltavy.
Diskutuje se i o roli vlasovců. Jak je vidíte vy?
Nezpochybňuji, že v určitou chvíli mohli sehrát pozitivní roli, ale jak jsem řekl, toto nechám badatelům historie. Obecně se říká, že historii píší vítězové, ale i ti by se měli držet historických faktů, a ne svých emocí anebo dokonce požadavků objednatele. A jak vidíme, o úloze vlasovců se přou i historici. Jejich roli ve 2. světové válce ohodnotili sami Američané, když zajatého generála Vlasova předali Sovětům již 12. května 1945. Není snad potřeba připomínat jejich roli při potlačování Varšavského povstání či zločiny na obyvatelstvu, které pomáhalo partyzánům u nás, na Slovensku nebo v Polsku.
Určitou specialitou některých pražských vysoce postavených komunálních politiků jsou protiruské provokace. Myslím tím hlavně odstranění sochy maršála Koněva či naopak pomník tzv. vlasovců v Řeporyjích. Proč tak činí? Komu prospěje zhoršení našich vztahů s Ruskem?
Nemluvil bych o vysoce postavených komunálních politicích, tím starosta městské části rozhodně není. Je to starosta jako každý jiný. Jen ti dva se více zviditelnili. Jeden svoji sprostotou a výhrůžkami všem, kteří mají jiný pohled na cokoli, a druhý zákeřností a podlostí, kdy zneužil vyhlášený stav nouze. Jsou to lidi, kteří mi nestojí za komentáře. A komu tím prospějí? Samozřejmě to nebude ani Česká republika, ani Ruská federace. Nechci spekulovat o vyšších cílech, jako jsou dostavba JE Temelín či trvalá přítomnost vojsk USA na našem území.
Skutečně poslali Rusové špiona s kufříkem ricinu, aby otrávil vybrané pražské komunální politiky?
Přestože jsem jako místopředseda výboru pro bezpečnost byl s kauzou seznámen, nejsem oprávněn se k ní vyjadřovat. To, že se k ní kolegové vyjadřují, je jen o jejich respektování zákona o ochraně utajovaných informací, v tomto případě ve stupni utajení „důvěrné“. BIS i Policie ČR už prověřují tyto úniky a třeba se dočkáme i konkrétního obvinění, čemuž ale nevěřím.
Celý rozhovor na Parlamentních listech https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Chteji-vojaky-USA-na-nas...