Nejúspěšnější soudobý český spisovatel žánru válečný román Vratislav Vyhlídka vyzval před krajskými a senátními volbami, které jsou vypsány na říjen, všechny pracující lidi, kterým se děje křivda, aby šli volit KSČM. Poukázal na to, že v dnešní společnosti je mnoho zaměstnanců, kteří žijí hůř než dřívější nevolníci a poddaní pod jařmem habsburské monarchie. Důležité podle něj je, aby uspěly ty strany, které nevládly po roce 89.
„Mezi běžnými lidmi převládá rozčarování z politické scény, značné procento nechodí k urnám ani při parlamentních volbách a u těch krajských převládá názor, že nemají žádnou váhu. To je ale chyba, neboť komunální a regionální politika byla vždy líhní talentů. Navíc se rozhoduje o velkých sumách ze státní pokladny pro příslušné politické partaje, které jsou vázány na zisk zastupitelských křesel,“ řekl spisovatel po křtu své nové knihy v pražském sídle ÚV KSČM. Knihu Lví stíhač a krvavý tok Jaramy pokřtil spolu s místopředsedou ÚV KSČM pro ideově-politickou práci a komunikaci PhDr. Josefem Skálou, CSc., se kterým u té příležitosti hovořil asi hodinu a půl o politických tématech. „Problémy, jichž jsme si všichni vědomi, se nevyřeší samy. V komunistické straně lze spatřovat alternativu, jíž by se mělo dostat víc prostoru. Jde o to, ať nám – lidem práce - prokáže, že zvládne problémy v ČR řešit lépe, jak naznačuje. Tyhle volby budou rovněž generálkou před parlamentními volbami, které by se měly konat příští rok, a před prezidentskými volbami plánovanými na rok 2018,“ dodal.
Předvolební podpora pro KSČM přišla z nečekané strany, protože autor románů se vždy snažil otevřené podpoře politických stran vyhýbat. „Mé výhrady ke konání některých představitelů partaje trvají i nadále, ale volby jsou záležitostí natolik klíčovou, že je potřeba překlenout názorové rozpory. Problémem levice je – a vždycky byla – názorová roztříštěnost. Na malichernosti tu už však nezbývá čas. Podívejte se jenom kolem sebe. Média nám lžou, odborníci přes finančnictví varují před pár desítkami let hrůzy, co nás čekají po skonečném blahobytu, důchodci mají problém se uživit, pracující třída ztratila většinu jistot. Po mnoha letech se začaly objevovat články otevřeně odkazující na odstraňování lidí s nepohodlným názorem justiční mafií, vím i o známých komentátorech, jenž se bojí říkat a psát pravdu, aby nepřišli o místo. Tvoří se nové pojmy jako Pracující chudoba, která označuje zaměstnance, kteří dřou, ale nevydělají si ani na rozumný život. Je potřeba tohle konečně zastavit, jinak nám opravdu ujede vlak. Líbila se mi myšlenka, kterou řekl Svěrák v roli Tranďáka ve filmu Obecná škola: Komunisty jsem volil, aby byla rovnováha. A rovnováha je i teď žádoucí,“ míní autor.
Podle spisovatele jsou obavy podnikatelů z toho, že by mohlo dojít ke kolektivizaci, nebo násilnému znárodňování, naprosto zcestné. „Socialismus v současné situaci nelze vrátit, můžeme se ale postarat o to, že se bude správně nakládat s veřejnými financemi, na kterých mnoho oligarchů díky korupci bohatne. To se nelíbí ani menším podnikatelům a živnostníkům, pro které je přijatelnou alternativou právě Josef Skála a jeho regionální spojenci z řad KSČM. A to z prostého důvodu – tedy že chtějí, aby podnikání bylo transparentní,“ uvedl Vyhlídka, který se na začátku tohoto roku umístil jako jediný Čech do žebříčku TOP 10 autorů žánru válečný román na tuzemském knižním trhu a je u čtenářů velmi oblíben. „Přehlížením problémů radikalizující se společnosti bychom se mohli dostat do situace, jež předcházela vypuknutí občanské války ve Španělsku. Nechci malovat čerta na zeď, ovšem je lepší jít k volbám a hlasovat pro strany, které ještě neměly možnost vládnout, abychom je prověřili v praxi, než čekat na to, až se věci vyřeší samy. Takový přístup povede k nárůstu třídních rozdílů a nakonec možná poteče krev,“ řekl.
Spisovatel věří, že je v ČR až pár set tisíc zaměstnanců, jimž se děje křivda. „Ať už jde o řadové pracovníky maloobchodních řetězců, jimž zaměstnavatel mnohdy neplatí přesčasy, nebo o sekretářky, které obtěžuje jejich šéf, který si myslí, že může všechno, neboť je kvůli svému bouráku lepším člověkem. Nebo o propuštěné horníky, co přišli o job ve vytunelovaných firmách typu OKD, atp. Tihle lidé nemohou počítat s tím, že jim pomůže nějaký oligarcha, co si hraje na spasitele ČR. Uvědomte si, že v politice jde dnes o moc a peníze - a já nevěřím tomu, že by šel třeba politik, jenž je zároveň majitelem masného průmyslu, hájit zájmy otrocky pracujících zaměstnanců maloobchodních řetězců, kterým jeho firmy dodávají potravinářské výrobky. To by asi nejspíš nebylo úplně nejchytřejší, ať už si takový muž před volbami povídá v televizi, co chce,“ nastínil Vyhlídka s tím, že dějiny lidstva jsou nekonečným příběhem zápasu mezi Lidmi práce a Lidmi zisku. „Kriminalita v republice je podle mého neúnosná a bude se dál prohlubovat, protože lidé nebudou mít jinou alternativu, pokud vůbec chtějí přežít. Imigrační a i jiné krize neuvěřitelně zvyšují bezpečnostní riziko uvnitř státu. Opravdu se bojím, že pokud běžní občané vynechají tyto troje volby, jež nás čekají, zasáhnou v brzké době náš dosud poklidný středoevropský prostor nepokoje. Proto bych byl rád, aby se každý chopil příležitosti, využil v říjnu své občanské povinnosti a pokusil se demokratickou cestou zabránit tomu, co známe z Ukrajiny a nakonec i ze Španělska v éře, o níž píšu,“ řekl spisovatel s tím, že každý národ má jenom takovou vládu, jakou si zaslouží. „A stejně je to i s jeho osudem,“ doplnil.