Hospodářská komora prosazuje víceletý rozpočtový rámec pro rezort obrany, který by umožnil efektivní plánování klíčových projektů včetně akvizic. Komora také apeluje na nutnost plnit závazek vůči NATO vynakládat na obranu 2 % HDP a na větší zapojení českých firem do armádních nákupů a do bezpečnostního a obranného systému státu.
V rámci Hospodářské komory se konala debata s názvem Obrana a obranný průmysl ČR, kde se diskutovalo o rozpočtu a ekonomice obrany, zapojení českého obranného průmyslu do bezpečnostního a obranného systému státu, prosazování českých bezpečnostních zájmů nebo podpoře exportu, Debaty se za KSČM zúčastnil náš bezpečnostní expert Zdeněk Ondráček, poslanec KSČM.
"KSČM má zásadní problém s výdaji, které jdou do armády, protože i když bude garantováno, že půjdou na obranu dvě procenta HDP, tak ta černá díra, která v armádě je, bude nekonečná. Když už tady chválíte ministra obrany, že se mu daří investovat peníze do armády, tak je třeba si také přečíst kontrolní závěry NKÚ, které hovoří o tom, jak ty nákupy probíhají a jaké jsou tam problémy. KSČM chce znát koncepci armády, co se vlastně od armády očekává, jestli má být připravena na válku, která se povede konvenčními zbraněmi a potřebujeme tanky, dělostřelectvo, raketomety, nebo má být připravena na hrozby teroristckých útoků. A také samozřejmě, zda je armáda schopna a připravena svými silami a prostředky pomáhat občanům České republiky před útoky, které se očekávají v případě hybridní války nebo teroristických útoků, a to na zde na území České republiky a nikoli tisíce kilometrů někde jinde," řekl v úvodu Ondráček.
Debaty se zúčastnili také ministr obrany Lubomír Metnar (nestr. za ANO), poslanci Pavel Růžička (ANO), Jan Birke (ČSSD), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jana Černochová a Karel Krejza (oba ODS), Jan Lipavský (Pirátská strana) a Radovan Vích (SPD).