V Kutné Hoře proběhlo XXIV. Královské stříbření

22. 6. 2015

O 620 let zpátky se dostali návštěvníci Kutní Hory během víkendu 20. – 21. června 2015. V prostoru kolem chrámu sv. Barbory, zahrad Jezuitské koleje a historického centra města se totiž konalo již XXIV. Královské stříbření Kutné Hory.

Každoroční gotické slavnosti, připomínající slavné tradice královského horního města Kutná Hora, se zúčastnil i hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, náměstkyně hejtmana Zuzana Moravčíková a radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

„Královské stříbření je svým rozsahem a historickou podobou nezapomenutelná a jedinečná akce, nemohl jsem odolat a zúčastnil jsem se jí v historickém kostýmu,“ sdělil radní Štefek.

Aktéři i diváci navracejí se do doby, kdy byla Kutná Hora na vrcholu prosperity. Bohatí a hrdí "horníci" chystají uvítání krále Václava IV., otevírá se jarmark, rozhoří se svatojánské ohně a lidové veselice.

Chrámem sv. Panny Barbory se rozeznívají fanfáry, aby uvítaly krále s královnou Žofií Bavorskou, jejich dvořanstvo i kutnohorský patriciát při slavné "Stříbrné mši". Do města se sjíždí rytířstvo, aby se zúčastnilo turnajových klání vyhlášených králem. Gotická hudba vyzývá k lidovému tanci v kutnohorských uličkách, každodenní pracovní rytmus mincovny ve Vlašském dvoře utichne, neboť jej přehluší slavnostní ruch přítomnosti krále a jeho dvora.

Zářivá barevnost vrcholné gotiky, desítky praporců a stovky historických kostýmů naplňují kutnohorské malebné uličky, ideální prostředí autentických historických kulis.

Každým rokem se rozrůstá počet návštěvníků i obyvatel Kutné Hory, kteří chtějí být nejen diváky, nýbrž i aktivními účastníky neopakovatelné atmosféry času Lucemburků na českém trůně. Královské stříbření je jedinečné právě tím, že není pouhou zábavnou podívanou pořádanou profesionálními účinkujícími pro diváky, je přitažlivou příležitostí obléknout vlastní dobový kostým a vstoupit do skutečných historických osudů města, o jehož bohatství se opírala moc českých králů.

Scénář slavnosti vychází ze skutečných událostí i ze známé silné náklonnosti, které se Kutná Hora těšila u Václava IV.

Nenásilnou a zábavnou formou seznamuje diváky s tím, jak se dobývala stříbrná ruda a jak se zpracovávala až do podoby slavného stříbrného groše. Přibližuje zvláštnosti životního stylu středověkého horního města, všech skupin jeho obyvatel, jejich osudy společné i osobní.

Celá slavnost probíhá jako neopakovatelná velkolepá divadelní premiéra pro stovky nadšených aktérů.

Královské stříbření Kutné Hory otevírá každý rok turistickou sezonu města, zapsaného na seznam světových kulturních památek UNESCO. Hlavním účelem je ale oživit staré hornické tradice a připomenout historii města poněkud populárnější formou.

„Hluboce se skláním před organizátory, velkou roli při pořádání akce hraje České muzeum stříbra v čele s paní ředitelkou, jsem rád, že jsme akci podpořili jako kraj i finančně,“ dodal radní Štefek.

Královské stříbření je držitelem ceny Český permon za rok 2011 v 1. kategorii – Hornický folklór.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje

Články

.